Co je to fast fashion neboli rychlá móda?

Určitě jste v této době, kdy se lidé začínají čím dál více zajímat o naší Zemi a co se na ní děje, slyšeli o pojmu fast fashion. Někteří ale stále nevědí, co to přesně je a jak proti tomu bojovat. Ráda vám to v tomto článku objasním. Rychlá móda představuje většinu největších a nejznámějších módních značek např. New Yorker, H&m, C&m, Nike, Adidas a mnoho dalších… Jde o to, že oblečení pro tyto firmy vyrábí děti a ženy za co nejmenší mzdu, co si dokážete představit. Jsou v továrnách přes 15 hodin denně a pracují v příšerných podmínkách. Tyto velké společnosti, které jsem jmenovala, si kousky koupí za malý zlomek ceny a prodávají jej za víc než desetinásobek.

oblečení za výlohou

A kde skončí toto oblečení, když ho nebude dál chtít?  Kolem 80% skončí na skládce, protože je oblečení hrozně velké množství – odhaduje se kolem 10 miliard kg za rok. Samozřejmě se tyto látky velmi dlouho a těžko rozkládají, takže to naší Zemi moc nepomáhá, protože odpad jde do vzduchu, vody a země. Kolem 15% starého oblečení se použije jako malířská tkanina a pouze z maximálně 5% se vyrobí oblečení nové.
venkovní prodej oblečení

Jak omezit fast fashion a nakupovat levněji krásné kousky?

Nejlepší možné řešení tohoto problému je kupovat oblečení u výrobce, který kus oblečení, jenž už nebudete chtít, řádně zrecykluje. Další možnost je nakupovat v second-handech. To jsou obchody, kde se prodává oblečení, které před vámi už někdo nosil, ale nešlo na skládku. Nemusíte mít strach v těchto obchodech se prodává čisté a nepoškozené oblečení a využije se mnohem více než „úplně nové kousky“. Navíc je tady cena mnohonásobně menší a přispějete tak k dobru naší planety. Dalším tipem je si oblečení vyměňovat s kamarády, rodinou atd. Máš kolem sebe určité lidi a když se někomu nebude například už líbit nějaké jeho tričko a tobě ano, tak se můžete domluvit a vyměnit se ho mezi sebou. Nakonec každý z nás může do svého života aplikovat pojem minimalismus.

Co je to minimalismus?

Je to vážení si svých věcí, co už máme teď a nenakupování a shromažďování zbytečností, které nevyužijeme. Pokud budete nosit oblečení, co už doma máte, tak můžete využít naplno svojí kreativitu. Z toho plyne, že by se každý měl zajímat o věci, co už má a být za ně vděčný.

Doufám, že jste se z článku něco dozvěděli a budete se snažit třeba už jen malinko omezit fast-fashion. Přece jen naše Země je jen jedna.