Nákup přes internet

Ještě před pár lety bylo naprosto nemyslitelné, že by lidé nakupovali prostřednictvím internetu. Dnes tento způsob představuje samozřejmost. Dokonce i potraviny si můžete v některých hypermarketech nakoupit tímto způsobem a nechat si je dovézt až do domu. Přesto existuje celá řada lidí, kteří vůči tomuto způsobu nakupování mají výhrady a cítí nedůvěru.

Přitom tento způsob nakupování šetří nejen peníze, ale také čas. Pojďme si říct o výhodách internetového nakupování.
 
1.      Finanční úspora – provozovatel neplatí vysoké náklady za sklady a také si vystačí s mnohem nižším počtem zaměstnanců. To se pochopitelně projeví i na výrazně nižší ceně produktu

2.      Nákup z pohodlí domova – proč vyrazit na nákupy, když lze nakupovat z pohodlí domova. Toto ocení především lidé, kteří těžce snáší davy lidí v obchodech, nebo dlouhé řady před pokladnou.

3.      Větší nabídka – v internetových obchodech často najdete i zboží, které v kamenném obchodě neseženete. Jedná se často o specifické zboží, které si v regionálním obchodě dost obtížně hledá cestu ke klíčovému zákazníkovi.

4.      Internetové diskuze a recenze – poskytují velmi kvalitní informace nejen tomu, kdo má zájem o nákup zboží, ale také pro prodejce. Ti získávají podněty k tomu, co vylepšit zdokonalit.
 

Samozřejmě existuje celá řada nevýhod mezi které patří například
1.      Obtížná reklamace – to, co se zdá jako nevýhoda ovšem může být vlastně výhoda. Je celkem jedno, zda nesete zboží na poštu nebo do kamenné prodejny. Mnoho lidí vnímá jako pozitivum, že reklamaci vykomunikuje prostřednictvím internetu a nemusí se se zaměstnancem setkat tváří v tvář.

2.      Nemožnost si zboží fyzicky osahat – u určitého typu zboží je to určitě nevýhoda. Týká se to především oblečení. Nicméně na stranu druhou, o tento sortiment vždy byl velký zájem protože nabídka je zajímavější a pestřejší a většina žen má v oku jak svou velikost, tak velikosti svých příbuzných přes děti, manžela, rodiče, švagrovou i švagra, jejich děti pak nevyjímaje. Určité usnadnění dnes přináší nabídka novinka, kterou je prohlídka 3D fotografií, díky kterým si můžete zboží prohlédnout ze všech stran, což Vám výrazně usnadní nakupování.

3.      Platba za poštovné a balné – z tohoto důvodu se vyplatí větší objednávka. Nicméně i tento problém úspěšně řeší systém odběrných míst jako jsou například Uloženka, Zásilkovna. Odběr je buď zcela zdarma, nebo cenu spíše symbolickou.