Hluk škodí Vašim dětem


Hračky jsou pro děti velmi důležité a všichni je pro svoje ratolesti vybíráme s potěšením.  Často saháme po těch, které samy hrají a mluví, aniž nás napadne něco špatného. Televize je přece také neškodná záležitost, už ji ani nevnímáme. A neoslavit konec roku pořádnou salvou výbuchů? To by snad ani nešlo!
 
HRAČKY VYBÍREJTE S ROZMYSLEM
V dnešní době jsou vyráběny především hračky elektronické, které samy mluví a vydávají širokou škálu zvuků. Bohužel hluk těchto hraček bývá o síle 70 až 100 decibelů! A to je příliš i pro dospělého člověka.

Dlouhotrvající hluk nad 80 decibelů totiž můženatrvalo poškodit buňky vnitřního ucha. Takový rámus je srovnatelný s letem tryskáče několik set metrů nad naší hlavou!

Každé dítě rádo „vyrábí“ zvuk, a tak čím je hluk větší, tím se mu hračka více líbí. Na to vsadili výrobci, protože není nic těžkého zařídit, aby pomocí různých tlačítek hračka vydávala desítky zvuků, které obvykle nejdou příliš ztlumit.
 
TELEVIZE JAKO KULISA
Dalším a o nic méně škodlivějším problémem je celodenně puštěná televize. Dítě se na ní sice většinou nevydrží dívat dlouho, ale jeho nervová soustava stále při hře zpracovává její zvukové podněty.

 A tak tímto způsobem dítě neuklidňujete, ale naopak ho učíte nesoustředěnosti a povrchnímu vnímání. Naučte se tuto kulisu nepoužívat, vždyť Vaše dítě neumí vyřadit svůj sluch z činnosti.
 
OBLÍBENÉ POČÍTAČOVÉ HRY A SÉRIE VÝBUCHŮ
A jsme u dalších silných a vtíravých zvuků a melodií, jenž se podepisují na funčnosti sluchu Vašeho dítěte. Které dítě propadne počítačovým hrám a dokáže je hrát celé dny, znějí mu bojové střílečky neustále v uších.

U větších dětí s oslavami nového roku přichází další zábava: rány rachejtlí. Hodit petardu kamarádovi za záda je přece pěkná legrace. Tlaková vlna se však přenese do vnitřního ucha, hrozí tinnitus – šumění a hučení v uchu a dokonce i nevratná hluchota!