Děti a sůl

                Děti začínají mít v oblibě slané pokrmy kolem druhého roku věku. A právě v tomto věku se u nich může při nadměrném příjmu soli začít budovat závislost na slané chuti. Většina kojenců přechází na pevnou stravu kolem šestého měsíce života. Jejich prvními pokrmy jsou zeleninová či ovocná pyré, která samozřejmě nikterak nedosolujeme. S přibývajícím věkem i počtem zoubků začíná dítě objevovat další a další nové chutě a zejména nové potraviny.
sůl a pepř
Všechny neupravené potraviny (ovoce, zelenina, maso, vejce, atd.) prakticky kuchyňskou sůl neobsahují. Dítě však mnohdy brzy začne jíst to, co jeho rodiče, tedy ne přirozené potraviny, ale ty vyrobené potravinářským průmyslem (např. pečivo, uzeniny, hotové pokrmy). Ty však sami o sobě obsahují polovinu doporučené denní dávky soli pro dospělého člověka. Denní ideální spotřeba soli u dospělého by měla být 3-4g. Většina z nás toto množství přijme právě z upravených potravin a další přisolování potravy je tedy už nadbytečné. Je jasné, že denní spotřeba soli u dítěte by měla být nižší než u dospělého v závislosti na jeho tělesné hmotnosti.
hranolky a sůl
                U naší dospělé populace je však celková spotřeba soli 10-15g/den, čímž výrazně překračujeme doporučené množství. Podobně je tomu i u dětí. Vysoká spotřeba soli má však značné dopady na naše zdraví. Jako příklad uveďme vysoký krevní tlak, křehnutí kostí. Dále nadmíra soli zabraňuje správnému vylučování odpadních látek či způsobuje choroby ledvin. Nejen děti by měly omezit konzumaci pokrmů s vysokým obsahem soli, jako jsou například uzeniny, konzervy, hamburgery, slané pochutiny, tavené sýry či pečivo.
                Čím zvýraznit chuť pokrmů namísto soli?
                První volbou by měli být bylinky (majoránka, tymián, bazalka, rozmarýn). Další možností jsou zelené natě (jarní cibulka, petržel, kopr, pórek, libeček), jedno druhové koření (bobkový list, pepř, nové koření, sladká paprika) či chuťově výrazné ovoce a zelenina (cibule, česnek, křen, jablko, citronová šťáva). Zajímanou variantou jsou všechny možné druhy ořechů a semínek.
Není sůl jako sůl!
holčička u jídla
                Klasická kuchyňská sůl je sloučenina sodíku a chlóru. Je sice cenově dostupnější než jiné druhy soli, je ale ochuzena o další minerální látky a její solivost bývá nižší. Jaké druhy soli jsou tedy pro naše tělo přínosnější? Mořská sůl obsahuje kromě NaCl přibližně dalších 30 minerálních látek a stopových prvků (např. brom, draslík, vápník, hořčík). Himalájská sůl má díky obsahu železa narůžovělou barvu. Obsahuje dokonce více jak 80 přírodních složek a minerálů. Černá sůl je lávová sůl s vysokým obsahem síry, která má podobnou chuť jako vajíčka. Je oblíbená vegany. Dále má nižší obsah sodíku, je tedy vhodná při různých dietách.