Hrubá nebo čistá mzda?

Každý z nás má zaměstnání, a třeba dokonce ne jedno. To, zda zůstáváme na jednom místě nebo hledáme nové pracovní možnosti, je do velké míry ovlivněno naším finančním ohodnocením. Pokud přijímáme nové pracovní místo, sepisuje se smlouva, kde je právě stanovena výše mzdy.

daně

V tomto případě se jedná ale o mzdu hrubou, ze které se následně musí ještě vypočítat čistou mzdu https://www.kalkulackacistemzdy.cz/. Ta z hrubé mzdy vzniká odečtením odvodů na zdravotní a sociální pojištění a na zálohu na daň z příjmu. Jenže to vše ještě není tak jednoduché. Každá část odvodů má jiné procentuální zastoupení a do odečtu se promítá mnoho dalších složek. Může to být příspěvky na vzdělání, výzkum nebo školné. A navíc rok od roku se pravidla mohou měnit. Například ještě před rokem 2020 byla známa také superhrubá mzda, což byla hrubá mzda navýšená ještě o zdravotní a sociální pojištění. Proto není divu, že ne každý si pak v případě potřeby dokáže vypočítat výši mzdy čisté a tady se kalkulačka pro výpočet čisté mzdy stává neocenitelným pomocníkem.

výpočet čisté mzdy

A proč je vlastně důležité umět si vypočítat čistou mzdu? Snad asi každý má rád přehled o svých finančních záležitostech, kam výpočet čisté mzdy jistě patří. Ale jsou i zaměstnanci, kteří na jaře musí za uplynulý rok podat daňové přiznání. Jak pravděpodobně víte, není to lehké období a každý rok se všude, kam se podíváte, vyrojí množství zpráv, formulářů a nápadů, jak správně zvládnou daňové přiznání. Znáte už takovou situaci nebo jste ještě úplní nováčci? Ať tak či tak, je jasné, že se jedná o situaci, kterou si ale můžete zjednodušit. Zde Kalkulačka čisté mzdy naleznete zjednodušenou verzi kalkulačky, kterou uplatníte v méně složité situaci, ale pokud se Vás týkají také nezdanitelné části základu daně, je zde pro Vás dostupná také verze rozšířená. A nyní vyvstává otázka, co budete dělat s časem, který jste díky této kalkulačce ušetřili?