Jak skladujeme potraviny?

.

Každý, kdo zařizuje dům, jistě myslí na to, aby si zařídil prostor na skladování potravin. Nejvhodnější je suchá chladná místnost, která je i větratelná, nejlépe průduchy nebo oknem. Zde pak můžeme bez obav skladovat trvanlivé potraviny. Často se však i přes veškerou péči stane, že některá potravina, jak se říká ,,chytne“ plíseň.
plesnivá rýže
Co udělat, když potravina zplesniví?
Plísně jsou specifický druh hub a existují jich statisíce. Najdeme je všude. Ne všechny jsou však našemu zdraví škodlivé. My se setkáváme především s těmi viditelnými, které nacházíme na zkažené potravině. To, co je vidět na povrchu potraviny, jsou spory plísně.
Plíseň je však i hojně zakořeněná do hloubky potraviny, vytváří vlastně kořeny, které tvoří vyživovací systém houby. Není tedy správný názor, že když odkrojím plíseň na povrchu potraviny, je problém vyřešen. Dá se říci, že plesnivou potravinu je nutné bezesporu vyhodit. Jediné, kde je možno plíseň ošetřit odkrojením, je v sýrech, kde odkrojíme zhruba 1-2 cm hmoty.

Která jídla zlikvidovat, objeví-li se plíseň?
-hotová uvařená jídla
-měkké sýry
-Jogurtové výrobky a smetany
-džemy a marmelády
-měkké ovoce a zelenina
-chléb a pečivo
-luštěniny
-ořechy
hnijící brambory
Která jídla možno ošetřit od plísně?
– suché salámy a šunky je možno vydrhnout od plísně
-tvrdé sýry je možné odkrojit cca 1 cm
-tvrdé ovoce a zelenina nutno odkrojit cca 1 cm

.

Jak se plísním bránit, aby nevznikly?
Protože spory plísní jsou všude ve vzduchu, je třeba před nimi potraviny chránit. Nejde jen o správné umístění, to znamená do chladničky nebo do chladné spíže. Potraviny je třeba i správně zabalit, izolovat nebo uložit ve správné nádobě. Saláty, nakrájenou zeleninu nebo ovoce je doporučené dávat do plastové folie nebo do potravinové folie.

Otevřené plechovky přelijeme do jiných zakrytých nádob a uschováme nejlépe v chladničce. Rychle kazící se potraviny nenecháváme bez chladničky déle než 2 hodiny. Prostory pro skladování potravin pravidelně vymývejme octovou vodou, která svým způsobem dobře desinfikuje.

Závěrem
Shrneme-li všechny uvedené informace, lze konstatovat, že plísně žijí s námi, ne všechny jsou škodlivé, je ale na nás, abychom si je nenechali ovládnout naše příbytky. Je třeba mít na paměti, že většina plesnivých potravin patří do koše a ne do našich úst nebo do zažívacího traktu zvířat.

Jak skladujeme potraviny?
4.5 (90%)2
.