Když měřit, tak přesně a jednoduše

Tento netradiční měřící přístroj se využívá tam, kde je třeba opravdu precizně zjistit rozměr vnitřního https://www.grada.cz/propedeutika-vnitrniho-lekarstvi-4444/ průměru. Všechny dutiny, které to umožňují, je tedy možné měřit dutinoměrem. K dostání jsou tyto měřící pomůcky v mnoha variantách, základní jsou však tyto:

S tříbodovým dotekem = Jsou nejvyužívanější, protože měří s dostatečnou přesností, jsou jednoduchá a jejich výsledky jsou velmi uspokojivé.

S dvoubodovým dotekem = Zde může docházet k určitým odchylkám, neboť tento nástroj nedokážete zjistit, že průměr je oválný nebo jiným způsobem deformovaný.

Typu subito = Nejde ani tak o klasický dutinoměr, jako spíše o dutinový odpich, který je k dispozici s číselníkovým úchylkoměrem. Díky tomu je možné zjišťovat odchylky mezi jednotlivými výrobky, a tak je práce s tímto nástrojem velmi rychlá a pohodlná.

Jakým způsobem dvoudotykový dutinoměr s označením Subito funguje? Je to jednoduché, ale pro přesné pochopení je třeba mít tento nástroj v ruce.
posuvné měřidlo

Přesné zjištění, zdali výrobek vyhovuje nebo nikoliv

Na tomto nástroji je jednoduchý jeho princip. Pomocí dvou doteků, z nichž jeden je pevný a druhý je pružný je zjišťováno, zdali výrobek svými rozměry vyhovuje nebo nikoliv. Na nástroji si nastavíte rozměr, který zjišťujete. Přes pružný doraz je výchylky převedena pomocí převodu na úchylkoměr. Tohle nastavení má za následek, že zjistíte, jakou velikostní úchylku vaše součást má.
měřicí metr

Nastat přitom mohou dvě základní situace. Buď to bude situace, která nevyhovuje, anebo situace, která vyhovuje. Nevyhovující situace však má ještě tu možnost, že může jít o neopravitelnou chybu nebo opravitelnou. Proto nezahazujte nevyhovující součásti hned po tom, co se dozvíte, že nevyhovují. Ty opravitelné se totiž mohou stát předmětem dalších úprav, které mohou vést k dalšímu zjištění, tentokrát již vyhovujícímu.