Všechno kolem jezdectví

Jezdectví je opravdu nádherný sport, který nám poskytuje možnost se dívat na svět ze vzduchu a na chvíli si připadat, jako kdybychom létali. Říká se, že pohled z koňského je jeden z nejkrásnějších vůbec. Bohužel je tento sport také velmi finančně náročný a to především, když se ho rozhodnete dělat opravdu na vysoké úrovní – což znamená pravidelná účast na nejrůznějších soutěžích a přehlídkách. Jezdecký sport se rozděluje do dvou kategorií. Tou první je styl anglického ježdění, kde jsou takovými nejběžnějšími disciplínami drezura koní nebo parkurové skákání. V anglickém stylu se také můžete účastnit soutěží ve všestrannosti. Tou druhou kategorií je samozřejmě westernový způsob ježdění. Zde jsou disciplíny podobné jako z filmů na divokém západě. Celkově se od sebe tyto kategorie liší opravdu hodně, neboť se každá vyvíjela v naprosto odlišných podmínkách a částech světa.

sedla

Co je důležité za vybavení?

  • Rajtky, neboli jezdecké kalhoty, které vám poskytnou dostatečnou oporu při ježdění. Vyrábí se hned několik variant – s celokoženým sedem anebo jen s koženými prvky na oblastech, které jsou nejvíce namáhány při samotné jízdě.
  • Přilba. Opravdu nikdy nejezděte bez kvalitní helmy na hlavě. Přeci jen to je docela výška a nikdy nevíte, kdy se vám zvíře splaší.
  • Perka nebo jezdecké boty. Pokud se rozhodnete pro perka, pak je dobré si k nim pořídit i minichapsy, které vám zpevní holeně.

sedlo
To by bylo vybavení pro vás, ale nesmí se zapomínat ani na to pro vašeho čtyřnohého kamaráda. Tam je opravdu velmi důležité vybrat správné sedlo na koně, které mu bude pasovat opravdu na míru a nebude nikde způsobovat sebemenší odřeniny a podobně. Kromě sedla je i důležité správně vybrat uzdečku a především udidlo, které by vašemu koni nemělo nikterak vadit a už vůbec mu způsobovat jakoukoliv bolest. Všechny tyto věci vyžadují také pravidelnou péči, aby vydržely dlouho dobu funkční.

Všechno kolem jezdectví
4.5 (90%)2