Tipy, jak při nakupování poznat kvalitní oblečení

Ne všichni si mohou dovolit nakupovat ve značkových obchodech nebo buticích. Většina z nás si chodí oblečení nakupovat do běžně dostupných módních řetězců. Jak ale poznat dobře ušitý kousek z kvalitního materiálu? Ne vždy je cena vypovídající. V pár jednoduchých krocích vám poradíme, jak na to.
velké nákupy
Kontrola pohledem
Nejprve bychom měli začít u kontroly pouhým okem. Barva by ve všech částech i záhybech měla být stejná, bez viditelných skvrn či vyblednutí. Konce, zvláště u propínacích kousků, by měly sedět a být v naprosté rovině. Určitě by se při zapnutí zipu nemělo stát, že jedna strana je výš, než druhá. Pokud má námi vybraný kousek knoflíčky, měli bychom také zkontrolovat jeho dírky. Jen u kvalitního oblečení jsou dírky pevně, ale hezky šité bez viditelných trčících nitek. U nekvalitních oděvů jde totiž o kvantitu, proto se na detaily nebere takový ohled. V případě, že je místo knoflíčků našitý zip, potom je určitě nejlepší kovový a překrytý zip, který má nejdelší životnost. Další vhodnou variantou je tzv. skrytý zip. Otevřené a plastové zipy jsou velmi levné, proto také často poruchové, jsou totiž dennodenně vystavené okolním podmínkám.
Kontrola hmatem
Jestliže vše z výše uvedeného bylo v pořádku, můžeme přejít k dalšímu, detailnějšímu zkoumání. Zkontrolujte kvalitu materiálu. Vezměte kousek oblečení, kde je pružná látka, do obou rukou a krátce ho napněte a povolte. Pokud se materiál nevrací do původní podoby a tvaru, je to známkou nekvalitního a levného materiálu. Ověřte také švy a způsob ušití daného módního kousku. Roztáhněte švy od sebe, pokud se mezi nimi objeví mezery a zároveň se porušila rovná linie sešití, buďte si jistí, že po krátkém nošení oblečení ztratí svůj tvar i hezký vzhled. Raději se poohlédněte po kvalitnějším kousku.
zip na bundě
Až se příště vydáte koupit si něco hezkého na sebe, pamatujte na tyto rady. Vyvarujete se pak zklamání, kdy po týdnu od koupě a jednom vyprání si na sebe už daní kousek nebudete moci vzít, protože bude vypadat jak nošený po generaci; bez tvaru a barvy. Raději si nějakou tu korunu připlaťte, řiďte se našimi radami a můžete si být jistí, že i po roce dvou nošení vám daná halenka nebo šaty dokonale padnou a budou stále vypadat jako nové.