Dovolená stokrát jinak

Jen několik slov v lidech vyvolá takový blažený pocit, jako je slovo dovolená. Někomu okamžitě naskočí vůně moře, někdo slyší ozvěnu, vracející se ze skal. Tím bylo vlastně řečeno, že existují v podstatě dva druhy dovolené. Pasivní a aktivní.Možná bychom mohli říci ležící a hýbající se. My se nejprve soustředíme pouze na tu první variantu.

Pasivní dovolenou můžeme prolenošit na chatě u vody anebo na chalupě. To ale není tak úplně nic nedělající odpočinek. Musíme přeci také něco jíst. Máme opět dvě možnosti. Buď si s sebou vezmeme někoho, kdo je ochoten se o nás postarat (včetně snídaně do postele) anebo zvolit druhou variantu. Abychom předešli nedorozuměním, je potřeba si ještě před započetím našeho relaxu osvětlit situaci a rozdělit role. Pokud jste Vy i Váš partner na té ležící straně a ani jeden z Vás nechce své stanoviště opustit, je rozumnější zvolit hotel.


A opět máme na vybranou.

Záleží na tom, jestli chceme podnikat výlety do okolíanebo zůstat v hotelovém pokoji. Pokud nechceme ani překročit práh, bylo by jistě zbytečné jezdit někam do jiného města, neřkuli do ciziny. Můžeme v poklidu zůstat v hotelu za rohem. Ale to už by asi nebyla pasivní dovolená, ale nesmysl.

Dovolená aktivní je docela o něčem jiném. Tady máme nepřeberné množství možností. Můžeme s batůžkem na zádech objevovat krásy naší země. A není jich málo. Takový odpočinek jistě ocení hlavně lidé, kteří v práci namáhají spíše hlavu a potřebují si protáhnout zbytek těla. A jestli máte odvahu a cítíte se na to, nechte tentokrát doma auto a usedněte na kolo.Nejlepší zážitky jsou totiž ty neplánované. A na tomto dopravním prostředku jich jistě zažijete dost a dost. A těch nových poznatků! Zjistíte například na vlastní kůži, co je to nakloněná rovina,
                                                                               volný pád
                                                                               a s ním spojená zemská přitažlivost.
                          Škoda, že už nechodíte do školy, teď by se to hodilo.